Sekmadienio vakarą Dariaus ir Girėno stadione atidarymo rungtynes – Lietuvos futbolo federacijos (LFF) finalą – bei koncertą stebėjo apie 13 tūkst. žmonių (kai kurie – net už tvoros, nepatekę į stadioną). Ir visi jie turi savo nuomonę apie renginį.
„Galėtų kiekvieną savaitgalį vykti tokie renginiai“, – pasibaigus šou ir leidžiantis kartu nuo Parodos kalno teigė vienas šventės dalyvis.
Girdėjosi ir daugiau panašių liaupsių: „Įspūdingas renginys“, „Stebėjom ir negalėjom patikėti vaizdu, kad visa tai – Lietuvoje“, „Nuostabus atidarymas, Kaunui nėra lygių“, „Tarsi olimpinių žaidynių atidarymas – pagarba organizatoriams“, „Tokio lygio renginio Lietuvoje dar nėra buvę. Aukštas lygis“, „Negalėjau net rasti laiko, kada parūkyti nueiti – superinis atidarymas“ ir t.t.
Būta tokių, kurie stebėjosi, kad istoriniame Lietuvai įvykyje nedalyvavo švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.
„Ai, reikėtų lentelę prie įėjimo uždėti – konservatoriams įėjimas draudžiamas, vis būtų nepatenkinti“, – nuomonę išsakė kitas diskusijos dalyvis.
Pasigedo renginio žiūrovai ir Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus.
„Galėtų ir Vilnius jau pasistatyt stadioną. Reikia tik gerą merą dabar išsirinkti“, – tikino viena moteris.
O kita apgailestavo, kad artimiausi Lietuvos rinktinės varžovai atrankoje bus iš Balkanų šalių, o ne kokie ispanai, portugalai ar prancūzai – tuomet tikrai vėl susirinktų pilnutėlis stadionas.
Kas nušvilpė Kauno merą? „Nepasimesk, o tai liksi Kaune ir galėsi žaisti ten už kokią nesąmonę“, – savo vaiką renginio dalyvių minioje drausmino, matyt, vilnietė.
Kad tarp vilniečių ir kauniečių vyko savotiška nuomonių kova, galima buvo įsitikinti ir oficialių stadiono atidarymo kalbų metu, kuomet buvo nušvilpti Kauno meras Visvaldas Matijošaitis ir LFF generalinis sekretorius Edgaras Stankevičius. Baubimas kalbant pastarajam buvo kurtinantis, sunku buvo girdėti visus jo tariamus žodžius.
Ne vienas kaunietis įsitikinęs, kad V.Matijošaičio stadione niekas nenušvilpė, anaiptol, jam garsiai plojo. Kauno merą neva nušvilpę tik Vilniaus „Žalgirio“ aistruoliai, kurie liko nepatenkinti renginio organizatoriais ir tą nepasitenkinimą išreiškė plakatu „Ar čia taurės finalas, ar popso karnavalas?“.
Pietų IV nuotr./„Žalgirio“ sirgaliai
Pasak kauniečių, Vilniaus komandos sirgaliai norėjo sugadinti gražią, istorinę šventę.
„Vilnius atsiuntė švilpikų brigadą. Pavydas – bloga savybė“, – reziumavo žiūrovai.
Dėl mero nušvilpimo pasisakė ir jo patarėjas Tomas Jarusevičius.
Teodoro Biliūno / BNS nuotr./Visvaldas Matijošaitis
„Meras buvo vienas pirmųjų, po rungtynių atėjęs iki aikštės ir pasveikinęs vilniečių trenerį su pergale. Tiek žalgiriečiai, tiek ir visi į stadioną susirinkę žiūrovai žinojo, kad šįkart taurės finalas buvo dalis viso didelio atidarymo renginio. Jo organizatorius ir režisierius – tikrai ne Kauno meras, tad apie scenarijaus planą, jo išpildymą plačiau pakomentuoti galėtų tiesiogiai su tuo dirbę profesionalai.
Bet kokiu atveju, šventinis renginys buvo įspūdingas – tiek dramatiška futbolo kova, tiek ir šou. Akivaizdu, kad viskas pavyko puikiai – tą įrodo ir iki šiol netylantys atgarsiai. Reikia pripažinti, kad „Žalgirio“ aistruoliai irgi stipriai prisidėjo prie geros atmosferos. Į jų klausimą galima atsakyti labai trumpai: tai buvo stadiono atidarymas su futbolo finalu, o karnavalą palikime ateičiai, kai savąjį stadioną atidarinės sostinė. Dar kartą sveikiname su pergale!“, – teigė jis.
O kaip pasijuto nušvilptas LFF generalinis sekretorius?
„Gyvenam demokratiškoje valstybėje, kiekvienas turi teisę į savo nuomonės išsakymą. Jei žmonėms atrodo, kad švilpimas yra geriausia išraiška, prašau, švilpkit, neuždrausiu. Kiekvienas turime savo vienokias ar kitokias išraiškos formas. Adekvatūs, normalūs žmonės taip nesielgia, bet jei aistruoliams taip atrodė… Jų valia“, – 15min teigė E.Stankevičius.
Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Edgaras Stankevičius
Kai kurie pajuto nepagarbą Daugelis žiūrovų, plūsdami iš stadiono, svajojo apie maistą, nes gauti jo renginio metu buvo tikrų tikriausias iššūkis. Laukti prie vos kelių veikiančių maitinimo punktų teko ne 10 ir ne 15 minučių.
„Einam pavalgyt koldūnų į „Lietuviškus patiekalus“ prie Soboro?“, – leidžiantis Parodos kalnu centro link kalbėjosi du vyrai.
Jei renginiai stadione vyks sekmadienį ir baigsis taip vėlai, tikėtina, kad pasirinkimo išalkusiai miniai, kur pavalgyti, net ir centre bus nedaug.
Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Parodos kalnas
Kitas burnojo savivaldybės norą, kad palikus automobilius centre, visi į stadioną trauktų pėsčiomis. Įkopti į Parodos kalną ne taip paprasta, kaip nuo jo nusileisti.
Būta ir atsiliepimų dėl nepagarbos žiūrovams, kad koncertas bei fejerverkai buvo organizuoti tik VIP tribūnai, nes viduryje aikštės stovėję atlikėjai nepasisuko į kitus žiūrovus – stebėtos nugaros.
Kaip paaiškėjo iš socialinių tinklų, nesklandumų kilo ir su patekimu į stadioną – turniketai strigo, bilietai buvo nuskaitomi iš ketvirto ar penkto karto. Suprantama, nusidriekė eilės.
„Stadionas stovi, bet kam pritaikytas, tai nežinau“, – reziumavo vienas iš žiūrovų.
Daug priekaištų kliuvo ir dėl tualetų: neva šimtai norinčių, kai visi sueina per pertrauką – net vietos pasisukti nebėra, o tualetas – tik vienas. Ir tas 10 kv. m dydžio. Tad kai bus organizuojamas koncertas, kuriame galės susirinkti dvigubai daugiau žmonių, problemos mastas tik augs.
Beje, vienur stadione tualetai skendėjo tamsoje (žmonės buvo priversti šiukšlinėmis paramstyti duris, kad įeitų bent kiek šviesos), kitur nebuvo užraktų.
Paaiškėjo, kiek atsiėjo Taigi kas atsakingas už visus nesklandumus stadione? Ir kiek įspūdingas šou kainavo?
Kaip 15min paaiškino E.Stankevičius, renginį LFF organizavo kartu su Kauno miesto savivaldybe, tačiau pagrindinis organizatorius, vis dėlto, yra LFF.
„Sąmatą dar suskaičiuosime. Yra ir nenumatytos išlaidos renginio metu ir iki renginio. Bet bendras biudžetas sieks apie 300 tūkst. eurų tai tikrai: rungtynės, šou dalis, pasiruošimas, stadiono paruošimas, nuoma ir t.t. Manome, kad sutilpsime, bet gali būti ir daugiau, kai paaiškės, kokie elektros ir kt. kaštai“, – skaičius įvardijo LFF generalinis sekretorius.
Teodoro Biliūno / BNS nuotr./Dariaus ir Girėno stadiono atidarymas
Pasak jo, finansavimą savivaldybė su federacija renginiui skyrė maždaug perpus – po 50 proc. O ir pajamos, surinktos už bilietus, taip pat dalinamos perpus.
Iš viso iš bilietų surinkta apie 150 tūkst. eurų, tad galima teigti, kad pajamos iš bilietų padengs tik apie pusę išlaidų.
Bendras biudžetas sieks apie 300 tūkst. eurų.
Paklaustas, tai kiek gi atsieina šiandien išsinuomoti Kauno stadioną, E.Stankevičius įvardijo 10 tūkst. eurų sumą (plius – PVM). Jis negalėjo atsakyti, kiek renginio metu sunaudota, pavyzdžiui, elektros ir kiek atsieis visi komunikacijų kaštai – šie duomenys turėtų paaiškėti savaitės eigoje.
„Oficialių įkainių, patvirtintų, nėra, nes nėra stadiono operatoriaus. Bus gerai gauti oficialius skaičius iš savivaldybės (kiek atsieis elektra), tuomet paaiškės, kokie yra realūs kaštai, norint išsinuomoti šį objektą kitiems renginiams. Tai aktualu ir mums, nes norime išsinuomoti stadioną rungtynėms Lietuva prieš Islandiją, kurios vyks po mėnesio“, – tikino E.Stankevičius.
Viskas dėl to, kad nėra operatoriaus Kalbėdamas dėl nesklandumų, kurie žiūrovams kilo patenkant į stadioną ir būnant jame, LFF generalinis sektorius teigė, kad reiškiami pasipiktinimai yra normalu.
Yra objektas ir nėra jokio operatoriaus. Normalu, kad yra pasitaikančių nesklandumų dėl turniketų ir t.t. Realiai stadionas neturi šeimininko.
„Yra objektas ir nėra jokio operatoriaus. Normalu, kad yra pasitaikančių nesklandumų dėl turniketų ir t.t. Realiai stadionas neturi šeimininko. Be to, tai buvo pirmas renginys. Barai ten nėra realiai veikiantys – tik šiam renginiui. Žmonės turi suprasti. Manau, kad viskas tobulės, kai atsiras operatorius.
O dėl tualetų aiškinsimės, kodėl kažko nebuvo. Dėl elektros tai jau klausimas ne mums, buvo žmonės, kurie stadioną prižiūrėjo. Šiandien per anksti apie tai kalbėti. Darysime vidinius susirinkimus su darbine grupe, matysim, kokie buvo pliusai ir minusai, kas veikė, kas neveikė. Šiandien nėra kolektyvo, kuris dirbtų prie šio stadiono. Ką gali, padeda „Autokausta“ (stadiono statytojas – aut. past.), ką gali – kiti“, – pabrėžė E.Stankevičius.
Kalbėdamas apie veją, jis pripažino, kad ji išties gali būti geresnės kokybės ir labiau prižiūrima.
„Tas dalykas matyti“, – patikino LFF generalinis sekretorius.
„Autokaustos“ nuotr./Dariaus ir Girėno stadionas
Koncesininkas gali atsirasti tik kitą vasarą Potencialių Kauno stadiono ir sporto halės koncesininkų paraiškų priėmimo terminas baigtas jau rugsėjo pabaigoje. Kuluaruose kalbama, kad, tikėtina, laimės „Kauno arena“, šiuo metu jau valdanti ne vieną sporto objektą Kaune – ir krepšinio, ir ledo arenas, ir naująjį vandens sporto centrą Nemuno saloje. Negana to, žiniasklaida sekmadienį stadione buvo padabinta apyrankėmis su „Kauno arenos“ inicialais.
„Dalį paslaugų pirkome ir iš „Žalgirio arenos“. Padėjo ir su baldų pristatymu. Normalu, kad visi bendradarbiavome, organizuodami šį renginį“, – paaiškino E.Stankevičius.
Kad „Kauno arenos“ prisidėjimas prie renginio išpildymo niekuo nesusijęs su koncesininko paieškomis, pabrėžė ir Kauno miesto savivaldybė.
Kaip 15min teigė Kauno miesto savivaldybės Centrinio viešųjų pirkimų ir koncesijų skyriaus vedėja Daiva Čeponienė, dėl Dariaus ir Girėno stadiono bei Sporto halės koncesijos gautos iš viso 3 paraiškos. Jos nagrinėjamos – vertinama dalyvių atitiktis kvalifikacijos reikalavimams.
„Po to lauks pasiūlymų pateikimo ir derybų etapai bei galutinių pasiūlymų nagrinėjimas. Sutarties įsigaliojimui prireiks Finansų ministerijos ir miesto tarybos pritarimo. Jeigu viskas klostysis sėkmingai, sutartį su koncesininku bus galima sudaryti kitų metų vasarą. Koncesijos laimėtojas nustatomas vadovaujantis Koncesijos įstatymu ir CVPIS viešai paskelbtomis sąlygomis“, – tai, kad operatoriaus stadionas gali neturėti net ir iki kitų metų vasaros, atskleidė savivaldybės atstovė.