Kruvini mūšiai dėl Bachmuto tęsiasi, Ukrainos ginkluotosios pajėgos duoda atkirtį agresoriui, tačiau šis beviltiškai stengiasi pasiekti pergalę šiame rajone. Karo studijų institutas (ISW) paaiškino, kokia yra tokios ilgos ir žiaurios kovos dėl Bachmuto reikšmė. Pasak analitikų, Rusijos kariškiai nedaro išvadų iš savo praeities klaidų.
„Rusijos pastangos aplink Bachmutą rodo, kad Rusijos pajėgos iš esmės nepasimokė iš ankstesnių, daug aukų pareikalavusių, kampanijų, nukreiptų į ribotos operatyvinės ar strateginės svarbos taikinius. Nuo gegužės pabaigos Rusija nuolat naudoja kovines pajėgas mažoms gyvenvietėms aplink Bachmutą užimti, tačiau per šešis mėnesius sugebėjo pasislinkti tik kelis kilometrus“, – nurodė ekspertai.
ISW taip pat teigia, kad okupantų bandymai pulti Bachmutą lemia tik tai, kad Rusijos kariuomenės pajėgos ir įranga toliau senka. Be to, rusų pajėgos dažnai tampa atkirstos mažose gyvenvietėse.
„Šis operacijų modelis labai primena ankstesnius Rusijos bandymus užimti Sjevjerodonecką ir Lysyčanską karo pradžioje. ISW vertinimu, šių metų birželio ir liepos mėnesiais Ukrainos pajėgos faktiškai leido Rusijos pajėgoms sutelkti dėmesį į Sjevjerodonecką ir Lysyčanską – du miestus netoli sienos su Luhansko sritimi, turinčius ribotą operatyvinę ir strateginę reikšmę, kad pasinaudotų tuo“, – sakė analitikai, pabrėždami, jog per mėnesius trukusius įnirtingus mūšius dėl šių dviejų miestų Rusijos gyvoji jėga buvo smarkiai išsekinta, o daug karinės technikos buvo sunaikinta.
„Scanpix“/AP nuotr./Rusijos kariai Sjevjerodonecke
Galiausiai Rusijos kariai užėmė Lysyčanską ir Sjevjerodonecką ir beveik pasiekė Luhansko srities ribas. Tačiau, kaip pažymėjo ISW, ši taktinė rusų sėkmė turėjo tik nedidelį operatyvinį poveikį, nes po to rusai nesugebėjo padaryti jokios rimtesnės pažangos.
„Rusijos pastangos šioje šioje teritorijoje nuvedė į aklavietę, kaip ir liepos pradžioje. Net jei Rusijos pajėgos ir toliau judės Bachmuto link ir įžengs į jį patį, ir net jei privers ukrainiečius kontroliuojamai pasitraukti iš miesto (kaip tai buvo padaryta Lysyčanske), pats Bachmutas nesuteiks Rusijai didelio operatyvinio pranašumo. Sąnaudos, susijusios su šešis mėnesius trukusiomis žiauriomis, nuolatinėmis ir varginančiomis kovomis aplink Bachmutą, gerokai viršija bet kokį operatyvinį pranašumą, kurį rusai galėtų įgyti užėmę Bachmutą. Be to, Rusijos puolimai aplink Bachmutą sukausto didelę dalį jos turimos kovinės galios ir tai gali sudaryti galimybę tolesniems Ukrainos kontrpuolimams kitose vietose“, – padarė išvadą ISW.
Analitikai taip pat pridūrė, kad lapkričio 30 d. rusai bandė judėti į pietus nuo Bachmuto. Okupantai skleidė prieštaringą informaciją, kad jie neva visiškai perėmė Kurdiumivkos kontrolę. Tačiau analitikai mano, kad rusų laimėjimai yra nereikšmingi. Be to, rusai teigia užėmę Bilohorivką, tačiau ISW nemano, kad tai tiesa.