Prezidentūra pranešė, kad spręs dėl ledo šokėjams Margaritai Drobiazko ir Povilui Vanagui įteiktų Lietuvos valstybės apdovanojimų, jei šie dalyvaus pasirodyme Rusijos mieste Sočyje.
„Jei minėti buvę Lietuvos sportininkai, Gedimino ordino kavalieriai, iš tikrųjų dalyvaus komerciniame renginyje Rusijoje, kuri jau šeštą mėnesį tęsia žiaurų naikinimo karą prieš Ukrainą, atsiras pagrindas svarstyti, ar jų veikla nežemina apdovanotųjų Lietuvos Respublikos ordinu vardo“, – BNS pirmadienį sakė prezidento atstovas spaudai Ridas Jasiulionis.
M.Drobiazko ir P.Vanagas 2000 metais yra apdovanoti Gedimino ordino Riterio kryžiais.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė valstybės apdovanojimus yra atėmusi iš bent aštuonių žmonių, kurie, jos vertinimu, pažemino apdovanotojo vardą.
Šarūnas Černiauskas. Iš buvusio 15min.lt tyrimų skyriaus vadovo valstybės apdovanojimas buvo atimtas 2019 metų gegužės 16 dieną, paaiškėjus, kad jis dirbdamas žurnalistu rengė analizes apie viešus asmenis ir verslo įmones ryšių su visuomene agentūrai „VIP Viešosios informacijos partneriai“ („vipcommunications“).
Luko Balandžio / 15min nuotr./Šarūnas Černiauskas
Vladislovas Molis. Iš šio buvusio kelius prižiūrinčios įmonės „Automagistralė“ vadovo apdovanojimas buvo atimtas 2017 metų spalį, kai per Susisiekimo ministerijos atliktą auditą buvo nustatyta daugybė pažeidimų įmonėje.
Luko Balandžio / 15min nuotr./Vladislovas Molis
Pranas Končius – Adomas. Šis partizanas 2015 metų rugsėjį buvo išbrauktas iš valstybės apdovanotųjų sąrašo po Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro paaiškinimo, kad jis Antrojo pasaulinio karo metais dalyvavo vykdant žydų genocidą.
Kontrimų šeimos archyvo ir Skuodo muziejaus fondų nuotr./Kazimieras Kontrimas-Montė (kairėje) ir Pranas Končius-Adomas. Fotografuota apie 1951 m.
Dmitrijus Kiseliovas ir Tatjana Mitkova. Prezidentė 2014 metų balandį iš Rusijos žurnalisto D.Kiseliovo atėmė apdovanojimą dėl skleidžiamos propagandos. Reaguodama į tai, po kelių dienų rusų žurnalistė T.Mitkova apdovanojimo atsisakė pati.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Dmitrijus Kiseliovas
Algirdas Paleckis. Iš politiko apdovanojimas buvo atimtas 2013 metų kovą, kai jis buvo nuteistas dėl sovietų agresijos neigimo.
Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Algirdas paleckis
Živilė Balčiūnaitė ir Romas Sausaitis. Bėgikė ir jos treneris apdovanojimo atsisakė 2012 metų rugsėjį, nes sportininkė buvo diskvalifikuota dėl dopingo vartojimo.
Alfredo Pliadžio nuotr./Živilė Balčiūnaitė