J.Lankučio bibliotekai, turinčiai filialų visame Klaipėdos rajone, I.Tamašauskienė vadovavo metus iki praėjusių metų rugpjūčio 5-osios.
Tądien pranešta apie vadovės atleidimą, motyvuojant tuo, kad kolektyve buvo prastas psichologinis klimatas, o vadovė tarnybiniu automobiliu naudojosi savo reikmėms.
I.Tamašauskienė tokį atleidimą, kuris dar pavadintas „atleidimu per feisbuką“, pavadino neteisėtu ir, reikalaudama grąžinti į darbą bei sumokėti už priverstines pravaikštas, kreipėsi į teismą.
Tačiau pirmos instancijos teismas jai nebuvo palankus – ieškinys buvusiai darbovietei ir Klaipėdos rajono savivaldybei buvo atmestas.
Buvusi direktorė turėtų sumokėti 8,35 tūkst. eurų bylinėjimo išlaidas.
Tiesa, ji teismo sprendimą dar gali apskųsti.
Aurelijos Jašinskienės/15min.lt nuotr./Klaipėdos apylinkės teismas
Atostogų – su tarnybiniu automobiliu Moteris kreipėsi į teismą tikindama, kad jos atleidimas yra neteisėtas ir nepagrįstas.
Ji teigė, kad tarnybinis automobilis „Volkswagen Passat“ buvo naudojamas visų darbuotojų poreikiams.
Teisme nagrinėta aplinkybė, kad tarnybinis automobilis atostogų metu buvo naudojamas direktorės asmeniniais tikslais. Tai esą įrodo fotografijos, kuriose matoma, kaip bibliotekos automobilis stovi privačiame vadovės namų kieme.
I.Tamašauskienė gynėsi, kad automobilis buvo apgedęs, atostogų metu ji automobilį nuvežė meistrui, nes išsyk po atostogų turėjo važiuoti į renginį Drevernoje.
Tačiau buhalterija atmetė kvitus, nes automobilis remontuotas ne tuose servisuose, kur numato automobilio nuomos sutartis.
Teisme I.Tamašauskienė teigė, kad „nėra pagrindo ją atšaukti iš pareigų DK 104 straipsnio nustatyta tvarka, be to ji net nebuvo įspėta dėl jos atleidimo ir jai nebuvo leista pasiaiškinti, kas pripažintina pažeidimu ir jos atleidimas turėtų būti pripažintas neteisėtu ir ji grąžinta į darbą“.
Merui – ne vienas skundas Pagal Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo ir Lietuvos biudžetinių įstaigų įstatymo nuostatas bibliotekos vadovės darbdavys yra Klaipėdos rajono savivaldybės meras, tai yra Bronius Markauskas.
Teisme jis teigė, kad sprendimą atleisti direktorę iš pareigų priėmė, kai ši prarado pasitikėjimą. Esą buvo gautas ne vienas signalas apie prastą psichologinį klimatą bibliotekoje, didelę darbuotojų kaitą.
Aurelijos Jašinskienės/15min.lt nuotr./Byla, nagrinėjama paties rinkimų kampanijų įkarščio metu, įgavo politinio atspalvio.
Taip pat nurodė, kad apsisprendimą sutvirtino ir pačios ieškovės pozicija. „Nes ieškovė išaiškėjus faktams apie tarnybinio automobilio naudojimą nepripažino pažeidimo, o kurpė istorijas apie tai, kad ji ne tik, kad nepažeidžia teisės aktų dėl tarnybinio automobilio naudojimo, bet ir atostogų metu rūpinasi tarnybinio automobilio remontu savo sąskaita“, – rašoma byloje.
Kaip sužinojo apie atleidimą? Klaipėdos rajono meras B.Markauskas buvo kaltinamas atleidęs direktorę per „Facebook“.
Bylos duomenys rodo, kad potvarkis dėl atleidimo iš pareigų buvo išsiųstas per Duomenų valdymo sistemą 12 val. 25 min. Buvusi vadovė pranešimą darbiniame pašte atsidarė 13 val. 57 min.
13 val. informacija apie atleidimą pasirodė savivaldybės internetinėje svetainėje ir „Facebook“ paskyroje.
Po šios žinios moteriai esą sutriko sveikata, ji nuvyko pas gydytoją ir gavo nedarbingumo pažymą. Tą pačią dieną atsirado raginimas rinkti parašus darbuotojų, kurie palaiko buvusią vadovę. Vėliau teisme kelios bibliotekininkės teigė pasirašiusios bijodamos.
Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Biblioteka
Paaiškėjo, kad ir su atleista vadove nebuvo galima atsiskaityti, nes niekas neturėjo prieigos pasirašyti bankinių pavedimų.
Teisme I.Tamašauskienė kėlė ir kitą prielaidą. Ji aiškino buvusi atleista praėjus kelioms dienoms po to, kai jos vyras, Dauparų-Kvietinių seniūnas Vytautas Tamašauskas pranešė kandidatuosiantis į Klaipėdos rajono merus.
Tačiau rasti tai patvirtinančių įrašų nepavyko. Buvęs kunigas, 2017-asiais sukūręs santuoką su I.Tamašauskiene, apie planus kandidatuoti į rajono merus oficialiai pranešė gerokai vėliau.
Konservatoriai savo kandidatus patvirtino tik spalio pradžioje.
Koks klimatas buvo bibliotekoje? Bylos nagrinėjimo metu paaiškėjo, kad bibliotekos darbuotojai patyrė spaudimą. Tai matyti iš vidinių susirašinėjimų tarp bibliotekos darbuotojų. Atleista direktorė buvo išsiuntusią tokią žinutę: „turėsite progą truputi nuo manęs pailsėti, nes kurį laiką nesusitiksime“.
I.Tamašauskienė bandė išsiaiškinti, kas pasirašė raštą savivaldybei, kuriame skųstasi jos vadovavimo maniera.
Aurelijos Jašinskienės/15min.lt nuotr./I.Tamašauskienės vyras Vytautas aktyviai dalyvauja Klaipėdos rajono mero rinkimuose.
Byloje nurodoma, kad rugsėjo 22-ąją ji atvyko į biblioteką, kur vyko diskusija „Žinau, ką renku“, ir vaikščiojo po kabinetus, ieškodama darbuotojų, kurie galėjo rašyti raštą savivaldybės vadovui.
„Priekaištavo darbuotojams ir klausinėjo, ką jie darys, kai ieškovė sugrįš į darbą“, – rašoma bylos medžiagoje.
Spalį ji kelis kartus lankėsi Vaikų ir jaunimo literatūros skyriuje Gargžduose ir filiale Jakuose. Jau būdama atleista ji aiškino, kokius daiktus reikia įsigyti, ir žadėjo apsilankyti po kiekvieno teismo posėdžio.
„Ieškovė šaipėsi iš bibliotekos Jakų filialo ūkvedžio, klausinėjo, kas jam padėjo parašyti raštą (nes pats neva negeba). Darbuotojai dėl tokio ieškovės elgesio patyrė stresą ir įtampą“, – citata iš bylos medžiagos.
Buvusiems kolegoms ji teigė, kad planuojanti „ateiti su nauja politikos korta“.
B.Markauskas teisme teigė, kad buvusi bibliotekos vadovė – „žmogus, nemokantis išklausyti kritikos“.
Sprendimą ketina skųsti Po teismo sprendimo paskelbimo I.Tamašauskienė savo feisbuko paskyroje rašė: „Pirmosios instancijos teismo sprendimą gerbiu, tačiau manau, kad jis yra iš esmės nepagrįstas, ir tai ketinu įrodyti jau aukštesniame, apeliacinės instancijos, teisme.
Aš niekada nebūčiau kreipusis į teismą, jeigu bent kažkas iš to, kas apie mane viešai sakoma, būtų buvę tiesa. Ar žmogus gali ryžtis teisminiams procesams jeigu jaučiasi neteisus? Ir dar prieš rinkimus, žinodamas, kad tiesa anksčiau ar vėliau išaiškėja?”
Apskųsti teismo sprendimą ji gali per 20 dienų.