Dantų šalinimo procedūra: ką reikia žinoti prieš ir po operacijos

0
Dantu_salinimo_proce

Kada dantų šalinimas tampa neišvengiamas?

Oi, dantų šalinimas! Nors vien mintis apie tai gali sukelti nemažai nerimo, kartais ši procedūra tiesiog būtina. Prisipažinsiu, pati ilgai atidėliojau protinio danties pašalinimą, kol galiausiai supratau – toliau tempti nebegalima!

Taigi, kada gi reikia atsisveikinti su danties kaimynu? Dažniausiai dantis šalinamas, kai jis yra stipriai pažeistas ir nebegalima jo išgelbėti plomba ar karūnėle. Kartais kaltininkas būna gili ėduonis, kuri pasiekė danties šaknį, arba periodonto liga, pažeidusi danties audinius ir kaulus.

Protiniai dantys – atskira istorija! Jie dažnai tampa „persona non grata” burnoje, kai auga netinkamu kampu, spaudžia kitus dantis arba tiesiog įstringa po dantenomis, sukeldami skausmą ir uždegimą. Mano protinis dantis, pavyzdžiui, nusprendė augti horizontaliai – įsivaizduojate?! Tiesiog nusprendė, kad vertikalus augimas – pernelyg mainstream!

Kartais dantys šalinami ir prieš ortodontinį gydymą, kai burnoje tiesiog per ankšta ir reikia padaryti vietos likusiems dantims išsirikiuoti gražia eile. Kad ir kaip būtų gaila, kartais tenka paaukoti vieną, kad kiti gyventų laimingai.

Daugiau sužinoti apie indikacijas ir dantų šalinimą galite rasti paspaudę šią nuorodą.

Pasiruošimas dantų šalinimo procedūrai: ką pasiimti ir ko tikėtis

Jei jau nusprendėte, kad dantis turi iškeliauti, svarbu tinkamai pasiruošti šiai „išleistuvių” ceremonijai! Pirmiausia – informacija. Nebijokite užversti savo odontologą klausimais: kiek truks procedūra? Kokia anestezija bus naudojama? Ar galėsite vairuoti po procedūros? Juk geriau žinoti iš anksto, nei spėlioti ir nervintis!

Dieną prieš procedūrą rekomenduoju gerai išsimiegoti ir pavalgyti maistingus pusryčius (jei gydytojas nenurodė kitaip). Į kliniką verta pasiimti patogius drabužius – tikėkite, komfortas tokiu metu yra viskas! Taip pat pravers ausines su mėgstama muzika ar podkastu – puikus būdas nukreipti mintis procedūros metu.

O dabar – svarbi detalė! Jei planuojama šalinti dantį su vietine anestezija, galite valgyti įprastai, tik galbūt venkite sunkaus maisto prieš pat vizitą. Tačiau jei numatoma bendroji anestezija, gydytojas tikriausiai nurodys nevalgyt ir negerti mažiausiai 6-8 valandas prieš procedūrą. Mano draugė kartą to nesilaikė ir… na, sakykim, istorija baigėsi ne itin maloniai nei jai, nei gydytojui!

Dar vienas svarbus dalykas – pasakykite gydytojui apie visus vartojamus vaistus! Net ir tie, kurie atrodo nesusiję su dantimis, gali turėti įtakos procedūrai. Pavyzdžiui, kraują skystinantys vaistai gali padidinti kraujavimo riziką, todėl gydytojas gali paprašyti laikinai juos nutraukti (žinoma, tik pasitarus su jūsų šeimos gydytoju).

Dantų šalinimo procedūros eiga: nuo A iki Z

Atėjo didžioji diena! Nors nerimas visiškai suprantamas, patikėkite – šiuolaikinė odontologija padarė milžinišką šuolį, ir dantų šalinimas nebėra toks baisus, kaip galbūt įsivaizduojate.

Viskas prasideda nuo anestezijos. Vietinė anestezija suleidžiama aplink šalinamą dantį, ir po kelių minučių ta burnos dalis tampa visiškai nejautri. Tiesa, adatos dūris gali būti juntamas, bet jis trunka vos akimirką! Kai kurie gydytojai prieš injekciją net patepą vietinio poveikio anestetiku, kad sumažintų diskomfortą. Mano odontologas visada juokauja: „Dabar bus mažas skruzdėlytės įkandimas” – ir keista, bet tai iš tiesų padeda atsipalaiduoti!

Kai anestezija pradeda veikti (paprastai po 5-10 minučių), prasideda pati šalinimo procedūra. Gydytojas specialiais instrumentais atlaisvina dantį nuo jį supančių audinių ir tada švelniai jį išjudina. Skamba gal ir baisiai, bet iš tiesų jūs pajusite tik spaudimą, ne skausmą. Įdomus faktas – kartais girdėti keistus garsus, nes kaulų vibracija perduodama per kaukolę! Tai normalu ir nėra dėl ko nerimauti.

Paprastas danties šalinimas trunka vos 5-15 minučių. Tačiau jei dantis lūžęs, turi daug šaknų ar yra giliai įstrigęs (kaip tie nelemti protiniai dantys), procedūra gali užtrukti ilgiau ir būti sudėtingesnė. Tokiais atvejais gydytojas gali atlikti chirurginį šalinimą – padaryti nedidelį pjūvį dantenoje, kartais net pašalinti šiek tiek kaulo ar padalinti dantį į dalis.

Po danties pašalinimo į likusią ertmę dedamas sterilus marlės tamponas, kuris padeda sustabdyti kraujavimą. Gydytojas paprašys jį prispausti sukandus dantis – ir štai, misija baigta!

Pirmosios 24 valandos po danties pašalinimo: išgyvenimo vadovas

Huraaaaa, dantis pašalintas! Bet prieš atsipalaiduojant, reikia žinoti, kaip tinkamai pasirūpinti savimi pirmąją parą, kad išvengtume nemalonių komplikacijų.

Pirmiausia – kraujo krešulys yra jūsų draugas, ne priešas! Toje vietoje, kur buvo dantis, susiformuoja krešulys, kuris apsaugo žaizdą ir yra būtinas gijimo procesui. Todėl pirmąsias 24 valandas venkite:
– Energingo burnos skalavimo
– Čiulpimo per šiaudelį (taip, teks atsisakyti to skanaus kokteilio!)
– Spjaudymo ar intensyvaus kosėjimo
– Rūkymo (puiki proga mesti šį įprotį visam laikui!)
– Karšto maisto ar gėrimų

Skausmas paprastai prasideda, kai baigiasi anestezijos poveikis. Čia į pagalbą ateina gydytojo rekomenduoti nuskausminamieji! Aš pati įsitikinau, kad geriausia išgerti vaistus dar prieš baigiantis anestezijai – taip išvengiama skausmo „pikinės” fazės. Genialus triukas, tiesa?

Patinimas – normalus reiškinys, ypač po sudėtingesnių šalinimų. Ledas – jūsų geriausias draugas! Pridėkite ledo paketą prie veido (įvyniotą į rankšluostį) 15-20 minučių kas valandą pirmąją dieną. Kai mano draugui šalino protinį dantį, jo veidas tapo panašus į voveraitę su žieminiu atsargų krepšiu – bet po dienos intensyvios ledoterapijos patinimas ženkliai sumažėjo!

Mityba pirmąją dieną turėtų būti minkšta ir vėsi: jogurtas, tiršta sriuba (atvėsinta!), tyrė, ledai (taip, ledai – pagaliau proga juos valgyti be kaltės jausmo!). Venkite traškių, aštrių, smulkių maisto produktų (ryžių, sėklų), kurie gali įstrigti žaizdoje.

Gijimo procesas: savaitė po savaitės

Pirmoji savaitė po danties pašalinimo – pats intensyviausias gijimo laikas! Per pirmas 24 valandas susiformuoja krešulys, o po 2-3 dienų patinimas pasiekia piką ir pradeda mažėti. Jei viskas vyksta sklandžiai, trečią-ketvirtą dieną jau galite grįžti prie įprastos veiklos, nors žaizda dar pilnai nesugijusi.

Antrąją savaitę prasideda granuliacinio audinio formavimasis – tai toks rausvas audinys, kuris užpildo tuščią ertmę. Šiuo metu jau galite valgyti beveik normaliai, tik galbūt dar venkite labai kieto maisto toje burnos pusėje. Patinimas turėtų beveik visiškai išnykti, o jei buvo siūlų, kurie patys neištirpsta, apie šį laiką gydytojas juos pašalins.

Trečiąją-ketvirtąją savaitę ertmė pamažu užpildoma nauju audiniu. Jei paliečiate liežuviu tą vietą, ji jau neturėtų būti tokia jautri. Įdomu tai, kad pilnas kaulo atsistatymas trunka net iki 6 mėnesių! Gamta neskuba, bet dirba preciziškai.

Beje, jei planuojate ateityje dėti implantą vietoj pašalinto danties, gydytojas gali pasiūlyti atlikti alveolinės ataugos išsaugojimo procedūrą iškart po danties pašalinimo. Tai specialios medžiagos įvedimas į ertmę, kuri padeda išsaugoti kaulo tūrį – labai svarbu sėkmingam implantavimui ateityje!

Galimos komplikacijos: kada skambinti gydytojui?

Nors dantų šalinimas yra įprasta procedūra, kartais pasitaiko komplikacijų, apie kurias verta žinoti. Svarbiausia – atpažinti pavojaus ženklus ir laiku kreiptis į gydytoją!

„Sausoji alveolė” (alveolitas) – viena dažniausių komplikacijų, pasitaikanti maždaug 3-5% atvejų. Ji atsiranda, kai kraujo krešulys išnyksta arba nesuformuojamas, palikdamas atvirą kaulo ertmę. Simptomai: stiprus, pulsuojantis skausmas, prasidedantis 2-3 dieną po danties pašalinimo, nemalonus kvapas iš burnos. Jei tai pastebėjote – nedelsiant skambinkite gydytojui! Mano pusbroliui taip nutiko, ir jis bandė „pakentėti” – didžiulė klaida! Gydytojas gali padėti specialiu vietiniu gydymu, kuris greitai palengvina būklę.

Infekcija – kita galima komplikacija. Jos požymiai: užsitęsęs ar stiprėjantis skausmas, patinimas, karščiavimas, pūlingas išskyros. Antibiotikai paprastai greitai išsprendžia šią problemą, bet juos turi paskirti gydytojas!

Nervų pažeidimas – retesnė, bet galima komplikacija, ypač šalinant apatinius protinus dantis. Ji gali pasireikšti lūpos, liežuvio ar žando tirpimu. Dažniausiai tai laikina būsena, praeinanti per kelias savaites ar mėnesius, bet kartais gali būti ir ilgalaikė.

Kaimyninių dantų pažeidimas – kartais šalinant dantį gali būti pažeisti greta esantys dantys ar plombos. Todėl taip svarbu rinktis patyrusį specialistą!

Dantų šalinimo alternatyvos: kada galima išsaugoti dantį?

Nors kartais danties šalinimas neišvengiamas, šiuolaikinė odontologija siūlo nemažai būdų išsaugoti net ir stipriai pažeistus dantis. Juk savas dantis, net ir „suremontuotas”, beveik visada geriau už dirbtinį!

Endodontinis gydymas (šaknies kanalų gydymas) – puiki alternatyva, kai danties pulpa (nervas) yra pažeista, bet danties struktūra išlikusi pakankamai tvirta. Procedūros metu pašalinamas infekuotas nervas, kanalai išvalomi, dezinfekuojami ir užpildomi specialia medžiaga. Po to dantis dažniausiai sutvirtinamas karūnėle. Mano kolegė jau buvo beveik sutikusi šalinti skaudantį dantį, kai kitas gydytojas pasiūlė šaknų kanalų gydymą – dabar, praėjus penkeriems metams, dantis tarnauja puikiai!

Periodonto gydymas gali išgelbėti dantis, pažeistus dantenų ligos. Tai apima gilų dantenų kišenių valymą, kartais net chirurginį dantenų audinių atstatymą. Stebėtina, bet kartais net ir labai klibantys dantys gali būti išsaugoti!

Danties šaknies rezekcija – procedūra, kai pašalinama tik infekuota danties šaknies dalis, išsaugant patį dantį. Tai ypač aktualu daugiašakniams dantims, kai pažeista tik viena šaknis.

Ortodontinis gydymas kartais gali būti alternatyva dantų šalinimui prieš breketų uždėjimą. Nauji metodai leidžia sukurti vietos dantų lankuose be šalinimo, nors tai tinka ne visiems atvejams.

Gyvenimas po danties netekties: ką daryti toliau?

Taigi, dantis pašalintas, žaizda sugijo – kas toliau? Priklausomai nuo to, kuris dantis pašalintas ir kokia jūsų situacija, yra keletas variantų.

Implantai – šiuolaikinis ir patikimiausias būdas pakeisti prarastą dantį. Tai titaninis „šaknis”, įsriegiama į žandikaulį, ant kurios vėliau tvirtinama karūnėlė. Implantai atrodo ir funkcionuoja praktiškai kaip natūralūs dantys, be to, jie padeda išsaugoti kaulo masę! Žinoma, jie brangiausi iš visų variantų, bet investicija dažnai pasiteisina ilgaamžiškumu.

Tiltai – kitas variantas, kai dirbtinis dantis tvirtinamas prie greta esančių dantų. Privalumas – greičiau ir pigiau nei implantai, trūkumas – reikia šlifuoti sveikus gretimus dantis. Bet jei tie dantys jau turi karūnėles ar dideles plombas, tai gali būti visai geras sprendimas!

Išimami protezai – ekonomiškiausias variantas, ypač kai trūksta kelių dantų. Šiuolaikiniai protezai gana patogūs ir estetiški, nors, žinoma, ne tokie stabilūs kaip fiksuoti sprendimai.

O gal… nieko nedaryti? Jei pašalintas krūminis dantis, kurio nesimato šypsantis, ir jums nekyla problemų kramtant, galite nuspręsti jo nekeisti. Tačiau atminkite – ilgainiui kiti dantys gali pradėti „keliauti”, užpildydami tuščią erdvę, ir tai gali sukelti sąkandžio problemų.

Mano kaimynė ilgai negalėjo apsispręsti dėl implanto, bet galiausiai ryžosi – ir dabar sako, kad tai buvo vienas geriausių jos sprendimų! „Negaliu patikėti, kad tiek laiko delsiau dėl baimės ir kainos – dabar net neprisimenu, kuris dantis buvo implantuotas!” – dalijasi ji.

Šypsena po audros: ką išmokau netekusi danties

Danties netektis man buvo savotiška pamoka – supratau, kiek daug lemia profilaktika ir ankstyvas gydymas! Jei būčiau anksčiau atkreipusi dėmesį į pirmuosius dantenų kraujavimo ženklus ar laiku sutvarkiusi tą „nedidelę” ėduonį, galbūt būčiau išsaugojusi savo dantį. Bet, kaip sakoma, geriau vėliau nei niekada!

Dantų šalinimas, nors ir nemaloni procedūra, šiandien atliekamas daug saugiau ir komfortiškiau nei anksčiau. O šiuolaikinės dantų atkūrimo technologijos leidžia vėl džiaugtis gražia šypsena ir visaverte kramtymo funkcija.

Svarbiausia – nebijokite klausti ir ieškoti geriausių sprendimų! Konsultuokitės su keliais specialistais, jei abejojate, ar dantį tikrai būtina šalinti. Jei šalinimas neišvengiamas – kruopščiai laikykitės visų gydytojo nurodymų po procedūros, kad gijimas būtų sklandus.

Ir nepamirškite – vieno danties netektis nėra pasaulio pabaiga, bet tai gali būti puiki pradžia rūpintis likusiais dantimis atsakingiau! Reguliarūs patikrinimai, kasdienė higiena, sveika mityba – štai tikrasis raktas į ilgaamžę šypseną.

Mano odontologas mėgsta sakyti: „Geriausias implantas visada bus prastesnis už sveiką natūralų dantį.” Todėl saugokite tai, ką turite, o jei jau teko atsisveikinti su danties draugu – žinokite, kad šiuolaikinė odontologija siūlo puikių sprendimų, kaip užpildyti tą tuščią vietą jūsų šypsenoje!

Paruošta pagal https://implantera.lt/lt/paslaugos/odontologija/dantu-salinimas.

Parašykite komentarą