JAV analitikai: „Shahed“ dronų operatoriai gali būti susiję su Islamo revoliucijos gvardija
Maskva ir palaiko santykius su Teheranu, kad gautų reikalingos įrangos karui su Ukraina, paskelbė JAV įsikūręs Karo studijų institutas (ISW).
Pasak Ukrainos vyriausiosios karinės žvalgybos valdybos (GUR), penktadienį buvo perimtas garso įrašas, kuriame, žvalgybos valdybos teigimu, du bepiločių orlaivių „Shahed“ operatoriai tarpusavyje derina taikinius, kalbėdami „kurdų dialektu su persų kalbos žodžiais.“
Nors Karo studijų instituto analitikai negali patikimai nustatyti, kokiu dialektu kalbama garso įraše, tačiau faktas, kad kalbantieji yra „Shahed“ operatoriai, rodo, kad jie gali būti atvykėliai iš Irano Kurdistano, greičiausiai, susiję su Islamo revoliucijos gvardijos korpusu (IRGC).
„SIPA“/„Scanpix“/Iranietiškas dronas „Shahed 136“
Ekspertų teigimu, kur kas mažiau tikėtina, kad Rusijai pavyko surasti ar užverbuoti pavienius kurdų kovotojus, turinčius patirties valdyti bepiločius orlaivius, kad jie galėtų vadovauti „Shahed“ smūgiams Ukrainoje.
Instituto apžvalgose jau anksčiau yra skelbta, kad su IRGC susiję elementai, ko gero, remia Rusiją veikdami kaip „Shahed“ dronų operatoriai ir instruktoriai.
Britų leidinys „The Guardian“ pirmadienį pranešė, kad Iranas, naudodamasis valtimis ir valstybiniais orlaiviais, į Rusiją kontrabanda atgabeno mažiausiai 18 ilgojo nuotolio dronų.
Rusijos karybos tinklaraštininkai pažymėjo, kad su IRGC susiję krovininiai lėktuvai Il-76 nuolat skraido į Rusiją, o tai leidžia manyti, kad Teheranas, naudodamasis su IRGC susaistytais lėktuvais, nuolat aprūpina Maskvą įvairia įranga.
Anot ISW analitikų, vertinant turimą informaciją, susidaro įspūdis, kad Rusija ir toliau pasikliauja Irano karine ir technologine parama jos karui Ukrainoje ir kad dalis Irano personalo greičiausiai yra dislokuota Ukrainoje bei tiesiogiai remia Rusijos išpuolius prieš Ukrainos civilinę infrastruktūrą.
Bachmutą čaižo Rusijos artilerijos smūgiai
Pasak vietos vadovybės, Ukrainos rytinis Bachmuto miestas nuo antradienio ryto yra smarkiai apšaudomas artilerijos.
Mėnesius miestą išlaikę ukrainiečių gynėjai ruošiasi naujoms antžeminėms atakoms, pareiškė Ukrainos kariuomenės pareigūnai.
„Miestas, miesto priemiesčiai, visas perimetras ir iš esmės visa Bachmuto kryptis bei Konstantinovka yra beprotiškai, chaotiškai apšaudomos“, – sakė Ukrainos bataliono „Svoboda“ vado pavaduotojas Volodymyras Nazarenko.
„Reuters“/„Scanpix“/Bachmutas
Ukrainos kariškiai taip pat pranešė, kad netoli Bachmuto apšaudyta 16 gyvenviečių.
Šalies prezidentas Volodymyras Zelenskis padėkojo Ukrainos kariams už tai, kad „neleido okupantams apsupti Bachmuto“.
Bachmuto užėmimas suteiktų Rusijai naują atramos tašką Donecko regione ir būtų reta pergalė po kelis mėnesius trukusių nesėkmių, nors, pasak karybos analitikų, tokia pergalė tebūtų simbolinė.
Britų žvalgyba: „Wagner“ kovotojai pasiekė mažų pergalių aplink Bachmutą
Kasdienėje karo apžvalgoje Jungtinės Karalystės gynybos ministerija paskelbė, kad per pastarąsias tris dienas „Wagner“ grupės pajėgos beveik neabejotinai pasiekė papildomų nedidelių laimėjimų.
Pasak britų žvalgybos, karinės grupuotės samdiniai pasiekė nedidelį proveržį šiauriniame ginčijamo Donbaso miesto Bachmuto pakraštyje, įskaitant Krasna Hora kaimą.
Nepaisant to, regione toliau išlaikoma organizuota ukrainiečių gynyba.
Tikėtina, kad taktinis Rusijos puolimas į pietus nuo miesto padarė nedidelę pažangą, pranešė Gynybos ministerijos analitikai.
„Reuters“/„Scanpix“/Ukrainos kariai Bachmute
Šiaurėje, Luhansko srities Kreminos-Svatovės sektoriuje, Rusijos pajėgos vykdo nuolatinį puolimą, nors kiekvienas vietinis puolimas tebėra per mažo masto, kad būtų pasiektas reikšmingas proveržis.
Rusija tikriausiai siekia sumenkinti dalį Ukrainos pajėgų laimėjimų, pasiektų 2022 m. rugsėjo-lapkričio mėn. laikotarpiu: yra reali galimybė, kad jų artimiausias tikslas yra pasistūmėti į vakarus iki Žerebecio upės.
Anot britų žvalgybos, operatyvinis vaizdas rodo, kad Rusijos pajėgoms duodami įsakymai žengti į priekį daugumoje sektorių, tačiau jos nėra sutelkusios pakankamos puolamosios kovinės galios nė vienoje ašyje, kad pasiektų lemiamą poveikį.
Ukrainoje žuvo trys „Wagner“ užverbuoti Rusijos kriminaliniai autoritetai
Per karą Ukrainoje žuvo trys Rusijos nusikaltėlių autoritetai, kuriuos kolonijose užverbavo „Wagner“. Žuvo 59 metų Sergejus Maksimenko, 55 metų Andrejus Berežnychas ir 55 metų Igoris Kuskas.
Tai paskelbė tarptautinė tyrimų grupė „Bellingcat“.
2013 m. Rusijos Aukščiausiasis Teismas nuteisė Andrejų Berežnychą 25 metams laisvės atėmimo už žmogžudystę ir kitus nusikaltimus, kuriuos jo gauja įvykdė 1994-2011 m. Saratovo srityje.
A.Berežnychas, S.Maksimenko, I.Kuskas
Rusijos nusikalstamam pasauliui skirtame „Telegram“ kanale teigiama, kad A.Berežnychas žuvo Ukrainoje 2022 m. gruodžio 8 d., vos prieš mėnesį prisijungęs prie „Wagner“.
S.Maksimenko atliko 25 metų laisvės atėmimo bausmę Mordovijos Respublikoje.
S.Maksimenko vadovavo Penzos nusikalstamai grupuotei „Olimpija“, kuri 9-ajame ir 10-ajame dešimtmetyje organizavo prostituciją, turto prievartavimą ir žmogžudystes.
Remiantis Rusijos žiniasklaidos pranešimais, S.Maksimenko 2022 m. rugsėjį prisijungė prie „Wagner“. Jis žuvo 2022 m. gruodžio mėn.
I.Kuskas atliko 23 metų laisvės atėmimo bausmę Komijos Respublikos sostinėje Syktyvkare.
2015 m. paskelbto nuosprendžio teismo dokumentuose išsamiai aprašyta, kaip 1998 m. I.Kuskas Tatarstane įkūrė savo nusikalstamą grupuotę, pavadintą jo vardu. Ši gauja pasižymėjo tuo, jog joje buvo daug Afganistano karo veteranų. Gauja užsiėmė reketu ir užsakomosiomis žmogžudystėmis.
Jis prisijungė prie „Wagner“, o liepos 25 d. buvo išsiųstas į frontą.
I.Kusko laidotuvės buvo reikšmingas įvykis. Jo laidotuvėse dalyvavo daugiau nei 700 žmonių, procesijoje dalyvavo apie 100 automobilių.
Maskvoje šalia karinio instituto kilo didžiulis gaisras
Rusijos sostinėje Maskvoje kilo didelis gaisras, užsidegė automobilių remonto dirbtuvės. Gaisras po kelių valandų buvo likviduotas.
Maskvos šiaurės rytiniame rajone vėlų pirmadienio vakarą vienoje iš automobilių serviso teritorijų kilo gaisras. Ekstremaliųjų situacijų ministerijos pareigūnai išgelbėjo tris žmones.
Pranešama, kad teritorijoje sprogo degalų kanistrai, o dėl gaisro iš dalies įgriuvo stogas.
Gaisras kilo netoli Tiksliųjų prietaisų tyrimų instituto, kuris projektuoja ir gamina radijo valdymo kanalus laivyno ir aviacijos reaktyvinių ginklų įrenginiams.
Baltieji rūmai: Rusijos kariuomenė per metus neišsprendė savo problemų
Rusijos kariuomenei per metus nepavyko įveikti problemų, su kuriomis ji susidūrė pradėdama plataus masto invaziją į Ukrainą.
Tai pareiškė Baltųjų rūmų Nacionalinio saugumo tarybos koordinatorius Johnas Kirby, kurį cituoja naujienų agentūra „Ukrinform“.
Stop kadras iš video/Prie Vuhledaro atakuoti rusų tankai
„Rusai ir toliau susiduria su tomis pačiomis problemomis kaip ir prieš metus. Rusijos kariuomenė ir toliau susiduria su dideliais iššūkiais. Jie neįveikė šių problemų“, – sakė jis.
J.Kirby paaiškino, kad jis turėjo omenyje rusų logistikos, įskaitant aprūpinimą maistu, taip pat ugnies nuoseklumo ir padalinių sutelktumo problemas.
Jis pridūrė, kad Vladimiras Putinas nuolat „keičia generolus kaip kojines“, tačiau tai nepadeda išspręsti Rusijos kariuomenės problemų.
JAV neturi pakankamai atsargų, todėl negali Ukrainai tiekti ATACMS
JAV turi nepakankamai tolimojo nuotolio raketų atsargų, todėl nėra pasirengusios aprūpinti Ukrainą ATACMS.
Tai skelbia „Politico“, remdamasis keturiais informuotais šaltiniais.
„AFP“/„Scanpix“/Taktinių raketų sistema ATACMS
Leidinyje teigiama, kad per neseniai vykusius susitikimus JAV pareigūnai Kyjivo pareigūnams sakė, kad Pentagonas neturi pakankamai taktinių raketų sistemų atsargų ir kad ATACMS perdavimas sumažintų atsargas bei pakenktų JAV kariuomenės kovinei parengčiai atremti galimas grėsmes.
Be to, „Politico“ pažymi, kad JAV nerimauja, jog Ukraina gali panaudoti JAV ilgojo nuotolio raketas smūgiams giliai į Rusijos teritoriją, o tai Maskva gali suprasti kaip „raudonos linijos peržengimą“.
Rusai neteko dviejų lėktuvų ir sulaukė stiprių Ukrainos smūgių
Per pastarąją parą Ukrainos gynybos pajėgos numušė du priešo lėktuvus ir smogė daugiau kaip dvidešimčiai priešo susitelkimo rajonų.
Apie tai buvo pranešta rytinėje Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo suvestinėje. „Per pastarąją parą Ukrainos aviacija sudavė 15 smūgių į okupantų dislokacijos vietas. Be to, mūsų gynėjai numušė du priešo lėktuvus – Su-24M ir Su-25“, – praneša Generalinis štabas.
Be to, raketinės kariuomenės ir artilerijos daliniai smogė vadavietei, septynioms gyvosios jėgos susitelkimo vietoms, dviem elektroninės kovos stotims ir rusų okupantų amunicijos sandėliui.
Generalinis štabas perspėja, kad Rusijos smūgių grėsmė visoje Ukrainoje išlieka didelė. „Tuo pat metu mūsų oro gynybos sistema nuolat stiprinama“, – pažymima pranešime.
Per pastarąją parą priešas Ukrainos teritorijoje sudavė du raketinius ir 32 oro smūgius, taip pat 55 kartus apšaudė iš salvinės ugnies reaktyvinių sistemų.
„The Washington Post“: artėja lemiamas momentas kare su Rusija
JAV prezidento Joe Bideno administracijos pareigūnai mano, kad lemiamas momentas Ukrainos kare su Rusija ateis 2023 m. pavasarį, kai tikimasi, kad Rusijos okupantai pradės didelį puolimą, o Ukrainos pajėgos pradės kontrpuolimą, kad susigrąžintų užimtų teritorijų kontrolę.
JAV pareigūnai Ukrainos valdžios institucijoms vis aiškiau leidžia suprasti, kad artėja lemiamas karo momentas, o Ukrainos kariuomenė turi padaryti kuo didesnę pažangą kovų metu, kol sulaukia gausios Vakarų valstybių pagalbos, rašo JAV laikraštis „The Washington Post“.
Pasak leidinio, JAV prezidento administracija tariasi su Kongresu, kad būtų patvirtinta dar 10 mlrd. dolerių tiesioginė biudžetinė pagalba Ukrainai. Tikimasi, kad kitą savaitę bus paskelbta apie dar vieną pagalbą Kyjivui.
Kitas atnaujinimas po 30 s.